Resultat

Läsåret 2019-2020

Finalister till EUSO-finalen

Sofija, Bojovic, Bergska Gymnasiet, Finspång
Arvid Ekberg, Påvelundsskolan, Göteborg
Julia Mårtensson, Malmö Borgarskola, Malmö
Linda Nordmark, Mörbyskolan, Danderyd
Anton Strand, Katedralskolan, Växjö
Aron Stålmarck, Engelbrektsskolan, Stockholm

Finalister i Sverigefinalen

Resultaten från EUSO:s uttagningstävling klara. Vi gratulerar följande 27 elever som gått vidare till Sverigefinalen i januari på Vetenskapens hus i Stockholm.

Högstadiet:
Ellen, Boström, Mörbyskolan, Danderyd
Arvid Ekberg, Påvelundsskolan, Göteborg
Filip Widén, Eklidens skola, Nacka
Emma Kendrin, Pilängskolan, Lomma
Emma Leifler, Berzeliusskolan, Linköping
Simon Lundell, Näsbydalskolan, Täby
Linda Nordmark, Mörbyskolan, Danderyd
Philipp Rudolph, Kvarnbyskolan, Mölndal
Othea Rylow, Lerbäckskolan, Lund
Sofia Trende, Näsbydalskolan, Täby
Aron Stålmarck, Engelbrektsskolan, Stockholm
Alexander Wermlund, Kyrkebyskolan, Arvika

Gymnasiet:
Aron Agestam, Danderyds gymnasium, Danderyd
Ivar Avelin, Rosendalsgymnasiet, Uppsala
Sofija, Bojovic, Bergska Gymnasiet, Finspång
Malte Callsen, Procivitas Gymnasium, Malmö
Angelie Emling, Täby Enskilda Gymnasium, Täby
Edvin Jiang, Täby Enskilda Gymnasium, Täby
Carolina Kristensson, Danderyds gymnasium, Danderyd
Marcus Kvist, Berzeliusskolan, Linköping
Julia Mårtensson, Malmö Borgarskola, Malmö
Hampus Niskola, Procivitas Gymnasium, Malmö
Hjalmar Rusck, Engelbrektsskolan, Stockholm
Anton Strand, Katedralskolan, Växjö
Love Sundin, Berzeliusskolan, Linköping
Demian von Below, Rosendalsgymnasiet, Uppsala
Elsa Zachrisson, Brinellskolan, Fagersta


Läsåret 2018-2019

Finalister till EUSO-finalen

Följande elever har utsetts till att representera Sverige i den europeiska EUSO-finalen i Portugal:

Marcus Blixt, Kitas gymnasium, Göteborg
Angelie Emling, Näsbydalskolan, Täby
Ask Hällström, Gymnasieskolan Spyken, Lund
Stina Regnér, Procivitas Gymnasium, Malmö
Hampus Serneke, Katedralskolan, Lund
Anton Strand, Pär Lagerkvistskolan, Växjö

Finalister i Sverigefinalen

Efter kontrollrättning är nu resultaten från EUSO:s uttagningstävling klara. Liksom förra året har 24 elever gått vidare till Sverigefinalen den 26-27/1 2019 på Vetenskapens hus i Stockholm.

Högstadiet:
Eskil Andersson Spånga grundskola Stockholm
Albert Belfrage Pär Lagerkvistskolan Växjö
Oliver Bielke Mörbyskolan Danderyd
Angelie Emling Näsbydalskolan Täby
Isac Gerdt Sverigefinska skolan i Stockholm Stockholm
Axel Holmberg Hammarskolan Vännäs
Sahand Khogasteh Zonoozy Mörbyskolan Danderyd
Paul Kumlin Näsbydalskolan Täby
Faryna Marta St Eriks Katolska kyrka Stockholm
Emilia Piotrowska St Eriks Katolska kyrka Stockholm
Anton Strand Pär Lagerkvistskolan Växjö
Lea Wennerberg Malmslättsskolan Tokarp Linköping

Gymnasiet:
Henrik Ahl Procivitas Privata Gymnasium Helsingborg
Marcus Blixt Kitas gymnasium Göteborg
Viktor Forshamn LM Engströms gymnasium Göteborg
Oscar Grönborg Procivitas Privata Gymnasium Helsingborg
Valdemar Hjalmar Viktor Rydberg gymnasium Djursholm Danderyd
Ask Hällström Gymnasieskolan Spyken Lund
Alvin Larsson Bringholm Nacka gymnasium Nacka
Herman Lauenstein Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
Julia Mårtensson Procivitas Gymnasium Malmö
Stina Regnér Procivitas Gymnasium Malmö
Hampus Sernehe Katedralskolan Lund
Hugo Spencer Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg


Läsåret 2017-2018

Finalister till EUSO-finalen

Följande elever har utsetts till att representera Sverige i den europeiska EUSO-finalen i april/maj i Ljubljana, Slovenien:

Erik Göransson, Procivitas Privata Gymnasium, Helsingborg
Johan Holmberg, Berzeliusskolan, Linköping
Julia Mårtensson, Procivitas Privata Gymnasium, Malmö
Felix Nord, Johannes Hedberggymnasiet, Helsingborg
My Pohl, Eklidens skola, Nacka
Hugo Spencer, Internationella engelska skolan, Göteborg

Finalister i Sverigefinalen

Efter kontrollrättning är nu resultaten från EUSO:s uttagningstävling klara. Liksom förra året har 24 elever gått vidare till Sverigefinalen den 27-28/1 2018 på Vetenskapens hus i Stockholm.

Högstadiet:
Hampus Green Berzeliusskolan Linköping
My Pohl Eklidens skola Nacka
Hanna From Hammarskolan Vännäs
Hugo Spencer Internationella engelska skolan Göteborg
Viktor Forshamn Kvarnbyskolan Mölndal
Valdemar Åberg Lerbäckskolan Lund
Ruben Nordmark Mörbyskolan Danderyd
Teja Nordmark Mörbyskolan Danderyd
Valdemar Hjalmar Mörbyskolan Danderyd
Moa Hiort Näsbydalskolan Täby
Julia Mårtensson Procivitas privata gymnasium* Malmö
Tobias Gerhardsson Äppelviksskolan Stockholm
*) placerad i högstadiegruppen pga yngre ålder

Gymnasiet:
Hanna Hedman Berzeliusskolan Linköping
Johan Holmberg Berzeliusskolan Linköping
Alma Källström Erik Dahlbergsgymnasiet Jönköping
Nikita Larsson Jensen gymnasium Uppsala
Felix Nord Johannes Hedberggymnasiet Helsingborg
Andy Fang Kungsholmens gymnasium Stockholm
Gustaf Forsberg Minerva gymnasium Umeå
Erik Göransson Procivitas Privata Gymnasium Helsingborg
Valter Svenningsson Procivitas Privata Gymnasium Helsingborg
Simon Karlsson Rudbeck Sollentuna
Tobias Edwinson Sigrid Rudebecks Gymnasium Göteborg
Hampus Lindgren Söderslättsgymnasiet Trelleborg